Aktualności - Szczepienie roślin
Styczeń i luty w naszej szkółce to produkcja roślin, które wymagają szczepienia.
W tym momencie zajmujemy się drzewami i krzewami liściastymi. Kilkadziesiąt gatunków i odmian klonów, kilka lub kilkanaście odmian lip, brzóz, leszczyn, wierzb, kasztanowców, ambrowców, tulipanowców i wiele innych – to już za nami. W lutym będziemy szczepić dla Was hibiskusy, judaszowce, derenie, miliny, wisterie, winobluszcze i inne piękności.
Większość roślin szczepionych w tym momencie będzie gotowych do sprzedaży w czerwcu lub lipcu. Natomiast te, które wymagają kilkakrotnego przycięcia i innych zabiegów będą gotowe jesienią lub w przyszłym roku.
A o co w ogóle chodzi z tym szczepieniem? Na co się szczepi rośliny i jaki rodzaj szczepionki się podaje klonom, a jaki brzozom?
Otóż pojęcie ‘szczepienie’ w tematyce roślinnej to sposób rozmnażania odmian szlachetnych.
Wszystkie rośliny rodzą owoce i wytwarzają nasiona, które można wysiać, ale rośliny z siewu bardzo rzadko, albo nawet wcale nie powtarzają cech rośliny matecznej. Do rozmnażania odmian szlachetnych stosuje się szczepienie polegające na połączeniu części odmiany szlachetnej, jest to tzw. zraz, z pędem podkładki. Po zaszczepieniu zraz zrasta się z podkładką, a następnie odmiana szlachetna rośnie, korzystając z systemu korzeniowego podkładki.
Dzięki szczepieniu można uzyskać nową roślinę, która w pełni powtarza cechy rośliny matecznej. Drzewa i krzewy rozmnażane przez szczepienie, nawet jeśli są młode, mają już cechy roślin dojrzałych, z których pobrano zraz. Dlatego szczepione rośliny kwitną i owocują już po kilku latach, a niektóre nawet już w pierwszym roku po szczepieniu.
To taki ogólny zarys szczepienia roślin.
W załączniku kilka zdjęć z tego procesu, który jest bardzo precyzyjną pracą, ale przynoszącą ogrom satysfakcji.
MKS